Extend Komutu ve Kullanımı
Extend komutu iki farklı çizginin arasında aralık olduğu ve bizim bir çizgiyi diğer çizginin üzerinde çakıştığı noktada bitirmek istiyorsak kullanmamız gerekir. Yani trim fazla olan çizgiyi keserken, extend eksik olan çizgiyi tamamlar.
extend


Soldaki çizgiyi sağdaki çizginin üzerinde bir noktada aynı doğrultuda uzatıp, çakıştığı noktada bitiş noktası olmasını istiyoruz. Bunun için öncelikle ister “extend” komutu girip, istersek de önce vektörleri seçip ardından extend komutunu girelim.. Trim komutunda olduğu gibi sıralama bizi etkilemeyecektir.
extend


Görmüş olduğumuz gibi uzatmak istediğimiz vektörü seçtiğimiz anda diğer çizgiye kadar, seçtiğimiz vektörü uzatmış olacağız.
extend


Yukarıda gördüğünüz gibi trim komutuna kullanımı oldukça benziyor. Bunu aynı şekilde birden fazla çizgide uygulamak istediğimizde, tüm vektörleri seçili hale getirip extend komutunu kullanarak, uzatmak istediğimiz vektörleri seçmemiz yeterlidir ve her işlem için ayrı ayrı extend komutu girmeye gerek yoktur.
Extend komutunun kısayolu ise “ex” komutudur. Komut satırına ex yazmamız extend komutunu aktif hale getirir.

Aşağıda çok sayıda bir çizimle ilgili extend uygulaması vardır. Tamamen çizim yaparken tercihe bağlı olarak çizim metodunuzu bu komutlarla yönlendirebilirsiniz.
Örnekte bir çatı mahyası çizimi var ve buradaki çizgilerin bazıları eksik çizilmiş, üstteki çizimde ise extend komutu kullanılarak çizgi tamamlanmıştır.
extend


--//
[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
//--