İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Frmexe.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K`ın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Frmexe.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler [email protected] adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde Frmexe yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.

Kullanıcı Tag Listesi

bilgisayar donanımı özellikleri

Bilgisayar Nedir? Giriş birimleri ile dış dünyadan aldıkları veriler üzerinde aritmetiksel ve mantıksal işlemler yaparak işleyen ve bu işlenmiş bilgileri çıkış birimleri ile bize ileten , donanım (Hardware) ve yazılım (software) dan oluşan elektronik bir makine dır. <LI class=MsoNormal>Bilgisayar donanımı (hardware): Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı,… Bilgisayar


Yeni Konu aç
 1. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üye

  Üyelik tarihi
  15.10.2010
  Mesajları
  281
  Konuları
  100
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  denizden çıkmış buz gibi
  Takımı
  türkiye
  Meslek
  8.sınıf öğrencisi
  İsim
  benmehmet
  Bilgisayar Nedir?
  Giriş birimleri ile dış dünyadan aldıkları veriler üzerinde aritmetiksel ve mantıksal işlemler yaparak işleyen ve bu işlenmiş bilgileri çıkış birimleri ile bize ileten , donanım (Hardware) ve yazılım (software) dan oluşan elektronik bir makine dır.
  • <LI class=MsoNormal>
   Bilgisayar donanımı (hardware): Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı,…
  • Bilgisayar yazılımı (Software): Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. Bilgisayarın nasıl çalışacağını söylerler. Elle tutulmazlar. Belirli bir işlemi yapmak üzere bilgisayara kurulurlar (set p, install). Örneğin: Kelime işlem (Word processor) programları son kullanıcıların yazı yazması için kullanılır. Tablolama (spread sheet), sunu (presentation), programlama dilleri (Pascal, C …), ses (sound) programı gibi.
  Donanım Yapısı
  CPU (Central Processing Unit):
  Bilgisayarın beyni de denilebilir. Yönetim ve kontrolü burada yapılır.İki bölümden oluşur;
  *
  Aritmetik ve Mantık Birimi (Arithmetic & Logic Unit -ALU) : Dört işlem, verilerin karşılaştırılması, karşılaştırmanın sonucuna göre yeni işlemlerin seçilmesi ve kararların verilmesi bu birimin görevidir.
  *
  Kontrol Ünitesi ( Control Unit -CU) : Işlem akışını düzenler, komutları yorumlar ve bu komutların yerine getirilmesini sağlar.
  RAM(Random Access Memory):
  Programların ve verilerin kullanıldıkları zaman geçici olarak depolandıkları yerdir. CPU’da işlemler yapılırken ana bellekte saklanan veriler kullanılır ve işlenen veriler (bilgi) RAM bellekte tutulur. Elektrik kesildiğinde bellekteki veriler kaybolur. Birimi megabayt (MB)’dır. PC’lerde 8, 16, 32, 64 MB bellekler kullanılmaktadır.
  ROM( Read Only Memory):
  Üzerinde yalnız okuma yapılır. Üretici firma tarafından ilk imalatı esnasında yerleştirilir. Yazma yapılamaz.
  Bilgisayarda Bellek Birimleri
  Bilgisayarda en küçük birim BIT tir.
  1 BYTE = 8 Bit
  1 Bit 0 ya da 1′den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur.
  1 BYTE 1 karakterdir.
  1024 BYTE = 1 KiloByte’dır. (KiloByte = KB)
  1024 KB = 1 MegaByte’dır. (MegaByte = MB)
  1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB)
  1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB)
  Donanım Yapısı
  CPU (Central Processing Unit):

  Bilgisayarın beyni de denilebilir. Yönetim ve kontrolü burada yapılır.İki bölümden oluşur;
  • Aritmetik ve Mantık Birimi (Arithmetic & Logic Unit -ALU) :Dört işlem, verilerin karşılaştırılması, karşılaştırmanın sonucuna göre yeni işlemlerin seçilmesi ve kararların verilmesi bu birimin görevidir.
  • Kontrol Ünitesi ( Control Unit -CU) : Işlem akışını düzenler, komutları yorumlar ve bu komutların yerine getirilmesini sağlar.
  RAM(Random Access Memory):
  Programların ve verilerin kullanıldıkları zaman geçici olarak depolandıkları yerdir. CPU’da işlemler yapılırken ana bellekte saklanan veriler kullanılır ve işlenen veriler (bilgi) RAM bellekte tutulur. Elektrik kesildiğinde bellekteki veriler kaybolur. Birimi megabayt (MB)’dır. PC’lerde 8, 16, 32, 64 MB bellekler kullanılmaktadır.
  ROM( Read Only Memory):
  Üzerinde yalnız okuma yapılır. Üretici firma tarafından ilk imalatı esnasında yerleştirilir. Yazma yapılamaz.
  Bilgisayarda Bellek Birimleri

  Bilgisayarda en küçük birim BIT tir.
  1 BYTE = 8 Bit
  1 Bit 0 ya da 1′den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur.
  1 BYTE 1 karakterdir.
  1024 BYTE = 1 KiloByte’dır. (KiloByte = KB)
  1024 KB = 1 MegaByte’dır. (MegaByte = MB)
  1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB)
  1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB)


  CPU, Hardisk, RAM, Mainboard, ROM
  CPU:Central Processing Unit ( Merkezi İşlem Birimi). Ana İşlem Ünitesi, Merkezi İşlemci ya da kısaca işlemci.
  Bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını çözen ve karşılığı olan işlemleri yerine getiren merkez birimi. CPU genellikle bilgisayarın beyni olarak tanımlanır. Çünkü tüm işlemler CPU tarafından yapılır. Bu nedenle bir bilgisayarın işlem yeteneği ve hızı işlemcisinin yeteneği ve hızıyla doğrudan ilgilidir.
  HARDDISK: Sabit disk.
  Bilgisayarlarda bilgi depolama ünitesi. Sabit diskler büyük miktarda bilgiyi uzun süreli olarak saklamak için kullanılan manyetik disklerdir. Genellikle taşınabilir olma özelliği yoktur. Zaten bu yüzden de sabit disk adını almışlardır. Bilgisayar kasasının içinde kendileri için ayrılmış yuvalara yerleştirilirler. Sabit diskler özellikle disketlerle karşılaştırıldığında çok büyük miktarda bilgi depolama özelliğine sahiptirler.
  DISK DRIVE: Disk sürücü.
  Diske veri yazan ya da okuyan birim. Disk sürücüler okuyup yazdıkları disk tipine göre çeşitli isimler alır: Disketlere okuyup yazan disket sürücüler, optik disklere okuyup yazan optik sürücüler gibi…genelde, disk sürücü dendiğinde sabit disk sürücü kastedilir. Disk sürücüler bilgisayarın içine yerleştirilebileceği gibi, bir dış ünite olarak da bağlanabilir.
  MAINBOARD:Ana kart.
  Bilgisayarlardaki temel devre ve bileşenleri üzerinde bulunduran kart. Ana kart, CPU, BIOS, bellek, depolama aygıtı arabirimleri, seri ve paralel portlar, genişleme yuvaları ve ekran, klavye gibi çevre ünitelerinin denetleyicilerini bulundurur. Bir PC’ yi daha iyi bir modele çevirmek için ana kartı değiştirmek gerekir. Ana kartla birlikte sadece CPU değil, ROM ve ana bellek de daha iyi modele geçirilmiş olur. Ancak bu işlem sırasında genişleme kartlarının yeni ana kartla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
  RAM:Random Access Memory. Rasgele Erişimli Bellek.
  Herhangi bir noktasına doğrudan erişilebilen bellek tipi. Bir bilgisayarın ne kadar RAM’a sahip olması gerektiği, kullandığı işletim sistemi ve çalıştıracağı programların ihtiyaçlarına bağlıdır. Özellikle grafik kullanıcı yüzüne sahip işletim sistemleri daha çok RAM kullanır.
  ROM: Read Only Memory. Salt Okunur Bellek.
  İçerdiği verilerin üzerine sadece bir kere yazıldığı ve bir daha değiştirilemediği bellek tipi. ROM’ lar bilgisayarlarda hiç değişmeyecek ancak sürekli kullanılan bazı programları saklamak için kullanılır. Bilgisayarın yüklenmesini sağlayan ana program gibi… Bir ROM yongası üreticisinden çıktığında içeriği belirlenmiştir. ROM’ ların RAM’ lerden en önemli farkı, elektrik akımı kesildiğinde RAM’ lerin sakladıkları bilgileri kaybetmelerine rağmen, ROM’ ların etkilenmemeleridir.


  Klavye(Keyboard)

  Tuşlardan oluşur. Q’ ya göre ayarlanmıştır. F’ ye çevrilebilir. Her bir harf için bir Ascıı kod , bu kodların birleştiği bir Ascii tablo vardır. Biz herhangi bir tuşa bastığımız zaman ascii tablodan harf yada işareti tanır ve basar. 102 tuş bulunur. XT ve AT olmak üzere iki çeşittir. Klavye bir giriş ünitesidir.Klavyede bulunan tuşların görevleri şunlardır;
  Klavye üzerindeki tuşları 4 kısımda inceleyebiliriz;
  1. Fonksiyon tuşları
  2. Daktilo tuşları
  3. Nümerik tuşlar
  4. Özel tuşlar

  FONKSİYON TUŞLARI :
  Bu tuşlar her programlama dilinde ve işletim sisteminde farklı görevler almıştır. F1 den F12 ye kadardır.
  DAKTİLO TUŞLARI :
  Bu bölümde A ile Z arası harfler 0 ile 9 arası rakamlar !,^,” , ? vb. gibi işaret tuşları ile bazı özel tuşlar bulunur.
  NUMERİK TUŞLAR:
  Bu bölümde 0 ile 9 arası rakamların yanında bazı özel fonksiyonlar bulunur. “NUM LOCK” bir kez basıldığında ışık söner ve rakamlar yerine özel fonksiyonlar çalışır.

  ÖZEL TUŞLAR:

  Backspace (İşaretli tuş): İmlecin bulunduğu yerden sola doğru tek tek tamamını siler.

  Delete (Del): İmlecin bulunduğu yerden sağa doğru tek tek siler.

  Print Screen :Yazılan yazıyı yazıcıya yollar.

  Caps Lock: (Bu tuş açıksa klavyenin sağ üst köşesinde ışık yanar.)Büyük harf ya da küçük harf tuşu.
  Num Lock: (Bu tuş açıksa klavyenin sağ üst köşesinde ışık yanar.)Bu tuş açıkken klavyenin sağ tarafında bulunan rakamları kullanabiliriz.

  Scroll Lock: Bu tuşa basıldığında imleç kilitlenir ve ekran kayar.

  Pause : Bu tuşa basıldığında ekran durur.

  Insert : Araya yazı yazacağı zaman kullanılan bir tuştur.

  Control+Alt+Del:Aynı anda basıldığında bilgisayarın açma –kapama düğmesine basmadan hafızayı tamamen silmemizi ve bilgisayarı yeniden başlatmamızı sağlar.Ayrıca tuş kilitlenmesini de açar.

  Ctrl+C: İşletim sistemi komutlarını çalışma anında durdurur.

  Ctrl+Break: Programlarda çalışmayı durdurur.

  Bilgisayarınızda çalışırken herhangi bir şekilde yazdığımız harf tuşu işlemiyorsa ALT+ASCII (ASC 11,000 ile 25,000 arası rakamdır) yazılırsa o ekrana ait karakter ekrana gelir.Örnek ATL tuşu+115=M harfidir. Bilgisayar açıldığında yanıp sönen göstergeye “İMLEÇ ” denir. İmleç her tuşa basıldığında sağa doğru kayar.

  Home : İmleci satırın başına getirir.
  End : İmleci satırın sonuna götürür.
  Page up: İmleci bir ekran yukarı çıkarır.
  Page Down: İmleci bir ekran aşağıya indirir.
  Tab Tuşu:Bu tuşa basıldığında imleci 8 karakter birden sağa hareket ettirir. Shift tuşu ile kullanıldığında 8 karakter sola getirir.


  AltGr : (Klavye üzerinde bazı tuşlar ikiz,bazı tuşlar üçüz görevlidir. İkiz görevliler Shift tuşu ile basılırsa ikinci karakteri yazar.

  Örnek: Shift+2 tuş bileşimi = ’ işarettir.)
  Bazı tuşlarda 3 adet simge vardır.bunlardan sağ alttaki simgeyi yazmak için Altgr tuşu ile birlikte ilgili tuş basılarak yazılır.

  Örnek:yıldızı yazmak için Altgr+Tuş basılır.


  Sürücüler
  SÜRÜCÜLER :
  Disketlerin çalıştırma biçimleridir.bilgisayarda sürücü isimlerinin sonuna “ : ” işareti bırakılarak yazılır.Bir bilgisayar genel olarak aşağıdaki sürücü çeşitlerine sahiptir. En fazla 6 adettir.Bunlar;

  1=A Disket 4=D Harddisk
  2=B Disket 5=E CD-ROM
  3=C Harddisk 6=F Novell


  HARD DISK(SABİT DİSK) Bilgileri silinmeyen manyetik ortamlarda tutma ve geniş hacimli bilgilere hızlı olarak ulaşmak için kullanılan giriş ve çıkış birimidir. Disketten farkı;büyük kapasiteli hızlı ve PC içerisinde sabit olmasıdır.
  CD-ROM:
  Compact Disk-Read Only Memory.
  Yüksek kapasitede bilgi depolamak için kullanılan optik disklerdir. CD-ROM’ ların üzerine bilgiyi kaydedebilmek için özel araç kullanılır.
  DVD-ROM:Dijital Versatile Disk.
  CD-Rom’ların yerini alması beklenen yeni bir optik disk teknolojisi. 133 dakikalık bir filmin tek bir diskte tutulması sağlanabilecek DVD-Romlarla. DVD-Rom oynatıcı denilen aletlerin normal CD-Romları da oynatması söz konusu.

  Diğer Çevre Birimleri
  MONITOR:Ekran.
  Bilgisayarlarla kullanıcılar arasındaki görsel bağlantıyı sağlayan birim. Ekranlar büyüklüklerine, gösterdikleri renk sayısına ve destekledikleri çözünürlük oranlarına göre sınıflanır.

  SOUND CARD:Ses kartı.
  Bilgisayarın sesi işlemesini sağlayan genişleme kartı. Bir ses kartı olmadan bilgisayar sadece bip sesleri ve oldukça mekanik melodiler çıkarabilir. Oysa pek çok yazılım ve CD-ROM’ lar çok daha yüksek kalitede bir ses çıkışına ihtiyaç duyar. Ses kartları, karta bağlanan hoparlörler aracılığıyla dijital ses elde edilmesini sağlar.

  MOUSE:Fare.
  İmlecin ekran üzerindeki hareketlerini kontrol eden araç. Bir kablo ile bilgisayara bağlanan küçük bir araç olan fare, düz bir yüzeye sürterek kullanılır. Bu yüzeyde yapılan hareketler, benzer şekilde imlecin (cursor) de ekranda serbestçe hareket etmesini sağlar. Böylece imleç istenen nesne üzerine getirilebilir.


  SCANNER: Tarayıcı.
  Kağıda basılı yazı ve resimleri okuyup bilgisayarların anlayacağı biçime çeviren araç.

  PRINTER:Yazıcı.
  Bilgisayar ile üretilen metin ve resimleri kağıda basmak için kullanılan araç.

  MODEM:Kısaltma, Modulator-Demodulator.
  Telefon hatlarından veri aktarmakta kullanılan araçlar. Bilgisayarlar verileri dijital olarak saklarlar, ancak telefon hatları üzerinden gönderilen veriler analog yapıda olmalıdır. Bu yüzden modemler bilgisayarların dijital yapıda sakladıkları verileri analog yapıya çevirerek gönderme işini üstlenir. Bu işlemin tersi de yine modemler tarafından gerçekleştirilir. Telefon hatlarından analog yapıda gelen sinyalleri bilgisayarların anlayacağı dijital yapıya çevirirler.

  Alıntı 30-10-10
 2. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üyelik tarihi
  07.10.2010
  Mesajları
  887
  Konuları
  197
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  EskiŞeHir
  Takımı
  GaLaTaSaRaY
  Meslek
  öĞRenCi
  İsim
  Arda
  Tesekkür Ederim
  Alıntı 30-10-10
 3. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üye

  Üyelik tarihi
  18.05.2011
  Mesajları
  73
  Konuları
  2
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  Karabük
  Meslek
  Bilgisayar Programcısı, Webmaster
  İsim
  ByHector
  Biraz karışık olsada tanımlayıcı bir konu, teşekkürler.
  Alıntı 23-05-11
 4. Durumu:
  Çevrimdışı

  Ne diyordu yolunu bekleyen şair yıkıldı yolunu bekleyen şehir artık gelsende bir gelmesende bir..

  Üyelik tarihi
  07.01.2012
  Mesajları
  22.191
  Konuları
  2732
  Rep Puanı
  9591893
  Aldığı Beğeni
  1087
  İsim
  CanBozoğlu
  Saol kardesima
  Alıntı 22-02-13

Benzer Konular

 1. Bilgisayar donanımı
  By #Rocks™ in forum Donanım
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 26-05-13, 11:08
 2. Bilgisayar Donanımı
  By DéVi£ of ¥Oú® héå®' in forum Donanım
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 22-02-13, 12:12
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 22-02-13, 12:11
 4. Bilgisayar donanımı
  By ImSorry in forum Donanım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-10-12, 21:55
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 23-08-12, 18:54

Bu Konudaki Etiketler

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2016
Steam Cüzdan Kodu