İlk başta POZİSYON ALMASINI BİL. Bir kalecinin gitmesi ve gitmemesi gerektiği yerler vardır. Bunu takımınızla ayrı bir şekilde görüşmelisiniz, özellikle de defansla. Defansla kaleci iyi anlaşamazsa bu takım için çok pahalıya patlar. Önerim şudur.
Eğer 3v3 ise kaleci olan kişi hem def hem de kale olmak zorundadır. Bu çok daha zordur. Paslarınız akıcı olsun. Arada yardım için sadece birisinin gelmesini isteyin. O kişi geldiğinde top köşedeyse asla köşeye gitmeyin kalenize çekilin. Os görevini yapan kişinin o topa gitmesini söyleyin.

4v4 ise işleriniz biraz daha kolay ve tek noktaya odaklıdır. PASLAŞMA HARİCİ GOL YEME. Kale önünde rahat paslara takım izin veriyorsa karşı takımın paslaşarak attığı golde kalecinin suçu yoktur. Hatta böyle bir şutu kurtarırsa tebrik edin. Dediğim gibi uzaktaki şutlardan veya 1v1 kaldığında gol yemedikçe suç senin değildir. Onun haricindeki gollerden takım suçludur. Çoğu takımda görüyorum kaleciyi 2v1 hatta 3v1 bırakıyorlar, kaleci gol yediğinde de kıyamet kopuyor ve kaleci çaresizce özür diliyor. Burada suç o kaleciyi tek başına bırakandadır.


Bir diğer konu, SAKIN SAZAN OLMA. Kalecilerde en nefret ettiğim özellik. Şuursuzca açılmadır. Karşısında adamı görünce Allah Allah! dercesine üstüne üstüne gidiyorsunuz. Bekleyin biraz. Sabırlı olun. Seken topun saçma bir yere gideceğinden emin olduğunuz an açılabilirsiniz demektir. Kalecilerin temkinli oynaması lazım. Asla hırsınıza yenik düşmeyin.


Bir başka konu, TAKIMA GÜVEN VER. İşte bunu yaptığınız an o takımın kalecisisinizdir. Kaptan olmasanız da o takımı yöneten, güven veren 2. kişi kalecidir. Asla moraliniz bozulmasın. Yenilen gollerin ardından ''prd ya :///'' gibisinden asla konuşmayın. Ne kadar büyük hata olursa olsun en azından maç içinde bu gibi üzücü, kendisinin ve takımının moralini bozacak konuşmalar yapma. Gerektiğinde teselli et. Kaçan gollerin ardından ''olsun'' diyerek geçiştir. Çünkü kaçan gol zaten kaçmıştır ve yenilen gol de zaten yenmiştir. Bunları değiştiremezsiniz.


KALENİN KÖŞESİNE YAPIŞ. Top köşeye gittiğinde kalenin o köşesini kapat. Büyük ihtimalle top oraya doğru gelecektir. Ve top yaklaştığı an X tuşuna sürekli bas. Basılı tut demiyorum, sürekli basın. Topun uzaklaşması takım için önemli.


ŞOVA HİÇ BULAŞMA. Kaleci dediğin standart olmalıdır. Asla şovlara girmeye kalkışmayın çoğunlukla hüsran olur. ''Abi benim de bi karizmam var .'' diyerek köşede durmayanlar var. Ne var abi o köşeye yapışsan da oradan gol yemeyeceğin belli olsa? Riske atmaya hiç gerek yok.


DEFANSA KOMUT VER. Defansla anlaşamayacağınız bazı noktalar olabilir. Bunları siz düzeltebilirsiniz. Sürekli defansla iletişim halinde olun. Asla ikiniz birden geri çekilmeyin. Defans da sizle birlikte kaleye doğru çekiliyorsa sinyallerle basması gerektiğini anlatın. Sinyaller her zaman etkilidir.