İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Frmexe.com Adresimizde 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve T.C.K`ın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Frmexe.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler [email protected] adresi ile iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde Frmexe yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.

Kullanıcı Tag Listesi

Hz. Muhammed (S.A.V) Hayatı ( Çocukluğu , Gençliği , Peygamberlik Dönemi )

By Kara Melekler Sunar... ♥ Çocukluğu ♥ Hz. Muhammed (S.A.V) 571 ' de doğmuş son peygemberimizdir. O doğdunda çok büyük olaylar gerçekleşmiştir ( 1000 Yıllık Ateşin Sönmesi , Putların Hepsinin Yere Serilmesi Vb. ) Babası Abdullah bin Abdulmuttalib, annesi Medine'nin Hazreç kabilesinden Nennaceler'den Vehb bin Abdumenaf'ın kızı Âmine'dir. Muhammed daha doğmadan babası vefat etti. Hz. Muhammed (S.A.V) ' Muhammed ' İsmini veren akrabası ise dedesidir. Muhammed o sıralarda Mekke'de bulunan Beni


Yeni Konu aç
 1. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üyelik tarihi
  13.04.2013
  Mesajları
  35
  Konuları
  3
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  Türkiye/Kahramanmaraş
  Takımı
  Beşiktaş
  Meslek
  Coder
  İsim
  Metin PAKÖZ
  By Kara Melekler Sunar...
  ♥ Çocukluğu ♥
  Hz. Muhammed (S.A.V) 571 ' de doğmuş son peygemberimizdir. O doğdunda çok büyük olaylar gerçekleşmiştir ( 1000 Yıllık Ateşin Sönmesi , Putların Hepsinin Yere Serilmesi Vb. )
  Babası Abdullah bin Abdulmuttalib, annesi Medine'nin Hazreç kabilesinden Nennaceler'den Vehb bin Abdumenaf'ın kızı Âmine'dir. Muhammed daha doğmadan babası vefat etti. Hz. Muhammed (S.A.V) ' Muhammed ' İsmini veren akrabası ise dedesidir. Muhammed o sıralarda Mekke'de bulunan Beni Sa’d kabilesinden Halime ( Süt Annesi ) adlı bir kadına emanet edildi. Muhammed ’ i Süt Annesinden önce Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe emzirdi. Muhammed üç yaşına kadar annesi Amine’nin de gözetimiyle sütannesi Halime'nin yanında kaldı, daha sonra Mekke’ye, annesinin yanına döndü.Muhammed altı yaşında iken annesi Âmine ve bakıcısı Ümm-ü Eymen’le birlikte akrabalarını görmek için Medine’ye gitti. Bir ay Medine’de kaldıktan sonra Mekke’ye dönüşte Ebva’ya ulaştıklarında annesi vefat edip orada defnedildi. Cariyeleri Ümmü Eymen onu Mekke’ye getirip dedesi Abdulmuttalip’e teslim etti. Dedesi, yetiştirmesi için onu, oğlu Ebu Talip’e bıraktı. Ve Ebu Talip Hz. Muhammed (S.A.V) çok iyi bakmıştır.

  ♥ Gençliği ♥
  Muhammed dokuz yaşındayken amcası, ticaret yapmak için gittiği Suriye’ye onu da götürdü. Rivayetlere göre Busra kasabasında Bahira isminde bir rahibin onun peygamber olacağını haber verdiği söylenir. Muhammed on yedi yaşındayken de amcası Zübeyr bin Abdülmuttalib ile Yemen’e gitti. Bu geziler, bilgi ve görgüsünü artırmasının yanı sıra ruhsal yapısının gelişmesinde de etkin rol oynadı. Bu arada amcaları ile birlikte Kureyş ve Kays kabileleri arasındaki Ficar Savaşı’na katıldı. Ticarete olan ilgisi Hatice ile tanışmasına neden oldu ve onun sermayesi ile ticarete başladı. Ve çok başarılı bir ticaret mensubu olmuştur.

  ♥ Peygamberlik Dönemi ♥
  Rivayetlere göre Muhammed 40'ına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde, Hira dağında bir mağaraya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir.
  Muhammed'in 610 yılından başlayarak, öldüğü yıl olan 632'ye kadar aldığına inanılan ve vahiy kâtipleri tarafından kayda geçirilen vahiyler Kur'an'ı oluşturur. 40 yaşındayken 610'da, 26 Ramazan'ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), Muhammed'e geldiğine inanılan ilk vahiy şu şekilde anlatılır: Kendisi Hira Dağı'nda tefekkürle meşgulken Cebrail adlı melek geldi ve ona "Oku!" dedi. Muhammed "okumasını bilmem, ne okuyayım?" dedi. Bunun üzerine Cebrail, Muhammed’i sıkarak, yine "Oku!" dedi. Muhammed tekrar okuması olmadığını söyleyince, Cebrail onu sararak aynı şekilde sıktı ve geri bırakarak "Oku!" dedi. Muhammed "Okuma bilmem, söyle ne okuyayım" diye karşılık verince Cebrail, Alak Suresi'nin ilk ayetlerini okudu: "Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir..."
  Korku ve heyecan içinde kalan Muhammed, ayetleri tekrar etti ve hafızasına yerleştirdi. Ardından Cebrail kayboldu Muhammed evine dönmek üzere yerinden kalktı. Yola çıkan Muhammed'e etraftan binlerce ses: "Ey Muhammed selam olsun! Ya Resulullah, sana selam olsun!" diyordu. Her defasında geriye dönüyor, taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Ona peygamberlik verilmişti... Evine geldiğinde yatağına yattı ve yalnızca "Beni örtün" diyebildi... Uyandığında başından geçenleri Hatice'ye anlattı. Ardından başından geçenleri Hatice'nin amcasının oğlu olan Varaka bin Nevfel'e açıkladı. Yaşlı bir Hristiyan bilgini olan Varaka bin Nevfel anlatılanları duyunca "Kuddûs... Bu gördüğün Melek yüce Allah'ın Musa peygambere gönderdiği Ruhu'l-Kudüstür. Sen de bu ümmetin peygamberisin. Keşke kavminin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olup sana yardım edebilsem."
  Muhammed bin Abdullah'ın ilk vahyini bir Nasruti Hristiyan bilgini ve aynı zamanda bir şair olan Varaka bin Nevfel'e anlatmasının üzerinden çok geçmeden Varaka bin Nevfel vefat etti. Bu olayın ardından vahiy 3 yıl süreyle kesintiye uğramıştır. Bu vahiy kesintisi dönemi Fetretu'l Vahiy olarak adlandırılır.
  Bu konudaki bir başka rivayete göre Varaka’nın, “Korkarım ki ona gelen, Cebrail’den başkasıdır. Çünkü bazı şeytanlar, bir kısım insanı saptırmak için Cebrail sûretine girip ona benzerler. Amaçları akıl sahibi kişileri, deli ve mecnûn etmektir.” diye görüş bildirdiği, bunun üzerine “Nûn, kaleme ve yazdıklarına ant olsun ki, Rabbinin nimeti sayesinde sen mecnûn değilsin” (68:1-2) ayetlerinin indiği kaydedilir.

  Sünni inanışına göre Muhammed’in İslam'a çağrısına ilk uyan, eşi Hatice oldu. Onu amcası Talip’in oğlu Ali, azatlı kölelerden Zeyd bin Harise ve Ebu Bekir izledi. Şia'ya göre ise ilk Müslüman amcasının oğlu Ali bin Ebu Talib'dir.

  By Kara Melekler Sundu...
  İyi Forumlar
  13-04-13
 2. Durumu:
  Çevrimdışı

  Benim en kötü hikayemi, en iyi dostlarım yazdı.

  Üyelik tarihi
  07.04.2012
  Mesajları
  7.907
  Konuları
  1096
  Rep Puanı
  8655
  Aldığı Beğeni
  480
  Nerden
  Antalya/Alanya
  Takımı
  Galatasaray
  Meslek
  ihanete uğramak
  İsim
  Alper
  Gösterme sayısı ciddi derecede arttığı taktirde konu sabitlenecektir.
  13-04-13
 3. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üyelik tarihi
  13.04.2013
  Mesajları
  35
  Konuları
  3
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  Türkiye/Kahramanmaraş
  Takımı
  Beşiktaş
  Meslek
  Coder
  İsim
  Metin PAKÖZ
  Teşekkür ederim abi
  13-04-13
 4. Durumu:
  Çevrimdışı

  Banned

  Üyelik tarihi
  22.12.2014
  Mesajları
  958
  Konuları
  737
  Rep Puanı
  12
  Aldığı Beğeni
  24
  Nerden
  Bursa / Nilüfer
  Takımı
  Galatasaray
  Meslek
  Öğrenci
  İsim
  Selim

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  07-02-15

Benzer Konular

 1. Hz. Muhammmed’in Doğumu Çocukluğu ve Gençliği
  By Game Hosting in forum Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-03-13, 19:27
 2. Hz. Muhammed ( S.A.V ) 'in hayatı
  By KaanBT in forum Peygamberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-12-12, 13:53
 3. çocukluğu gençliği
  By ●●вℓα¢к-вαявιє●● in forum Ulu Önderimiz Atatürk
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-08-11, 14:29
 4. Hz. MUHAMMED (s.a.s) DOĞUMU, ÇOCUKLUĞU ve GENÇLİĞİ
  By şaşкıп in forum Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-12-10, 12:48
 5. hz muhammed (s.a.v) hayatı
  By CryDaqqeR in forum Peygamberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-04-09, 13:39

Bu Konudaki Etiketler

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2016
Steam Cüzdan Kodu