Osman Bey'in Yaptığı Savaşlar

Osman Bey'in Yaptığı Savaşlar nelerdir Osman bey Döneminde yapılan savaşlar Osman gazi dönemi savaşları İlk Osmanlı savaşı olarak bilinen+ 1284 senesindeki+ Bursa'nın İnegöl kazasına 10 km uzaklıkta bulunan Hamzabey köyündeki Ermeni-Beli savaşıdir. Takip eden sene Osmanlı tarihindeki ilk kale fethi olan Kulaca Hisar'ın fethi gerçekleşti. Osman Bey+ büyük uçbeyi olduktan sonra isyanlar+ kargaşalar ve taht kavgaları içinde olan Bizans’ın durumunu değerlendirerek+ İmparatorluk üzerindeki


Yeni Konu aç
 1. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üyelik tarihi
  14.09.2011
  Mesajları
  1.450
  Konuları
  1043
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  Nerden
  İzmir
  İsim
  Gülfem Ceren Konukoğlu

  --------------------------------------------------------------------
  Osman Bey'in Yaptığı Savaşlar nelerdir
  Osman bey Döneminde yapılan savaşlar

  Osman gazi dönemi savaşları İlk Osmanlı savaşı olarak bilinen+ 1284 senesindeki+ Bursa'nın İnegöl kazasına 10 km uzaklıkta bulunan Hamzabey köyündeki Ermeni-Beli savaşıdir. Takip eden sene Osmanlı tarihindeki ilk kale fethi olan Kulaca Hisar'ın fethi gerçekleşti.

  Osman Bey+ büyük uçbeyi olduktan sonra isyanlar+ kargaşalar ve taht kavgaları içinde olan Bizans’ın durumunu değerlendirerek+ İmparatorluk üzerindeki faaliyetlerine başladı. Selçuklu Sultanı III. Alaüddin Keykubad’ın+ Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi'ye vermesinin ardından+ 1291 yılında İnegöl Tekfuru ile savaşıp Karacahisar'ı alarak+ Sakarya taraflarına akınlar düzenleyen Osman Gazi+ amcası Dündar Bey’i+ Bizans Tekfurları ile ilişki kurduğu için 1298 yılında öldürttü.

  Karacahisar+ Bilecik+ Yarhisar+ İnegöl ve Yenişehir'i Osmanlı topraklarına katmasının ardından 1288'de beyliğin başkentini Bilecik'e taşıyan Osman Gazi+ birçok tarihçi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak kabul edilen 1299'da "büyük uçbeyi" oldu.

  Bizans ile yapılan ilk savaş olan Koyunhisar Savaşı'nın kazanılmasıyla+ Osman Bey'in adı ve Osmanlı Beyliği+ Anadolu çapında tanınmış oldu. Buna dayanarak bazı tarihçiler+ Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak 1299 yerine+ Koyunhisar Savaşı'nın kazanıldığı 27 Temmuz 1302 olarak kabul ederler. Savaşın bir başka sonucu da Anadolu'dan+ Osman Bey'in safında savaşmak üzere Batı Anadolu'ya yapılan ve Osmanlı’nın ilerlemesini hızlandıracak sonuçlar doğuran göçler oldu.

  1303'de İznik kuşatıldı ve Marmaracık Kalesi fethedildi. Devam eden fetihlerle+ 1306'da yapılan Dinboz Savaşı sonunda Kestel+ Kete ve Ulubad kalelerinin alınmasının ardından Osmanlı+ tarihinin ilk askeri antlaşmasını imzaladı.

  1308 yılında Karahisar’ın fethiyle+ bölgenin önemli ticari ve sosyal merkezlerinden biri olan İznik ablukaya alındı ve böylece Bizans'ın ticari yollarına hakim olundu. Zor durumda kalan Bizans halkından ve valilerinden+ Harmankaya valisi Köse Mihal gibi müslüman olan ve kalesiyle Osmanlılar’a katılanlar oldu. Mihal’in yardımlarıyla Lefke+ Mekece ve Akhisar bölgelerinin alınmasının ardından Osman Gazi+ 1315 senesinde Bursa'yı da kuşattı ancak ele geçiremedi. Osman Gazi ayrıca+ 1317 yılında Karatekin+ Ebesuyu+ Tuzpazarı+ Kapucuk ve Keresteci kalelerini fethetti+ Akçakoca ve Kocaeli bölgelerini de Osmanlı topraklarına dahil etti.

  --------------------------------------------------------------------
  Bir önceki konumuz olan «Osmanlı Devletinin Yaptığı Savaşlar» konumuzunda ilginizi çekeceğini düşünerek incelemenizi tavsiye ederiz.
  Alıntı 22-06-12
 2. Durumu:
  Çevrimdışı

  Üye

  Üyelik tarihi
  22.06.2012
  Mesajları
  30
  Konuları
  0
  Rep Puanı
  10
  Aldığı Beğeni
  0
  İsim
  tşkler
  Alıntı 22-06-12

Benzer Konular

 1. Soru: hz muhammedin katıldığı savaşlar ve sonuçları
  By FreeLove in forum Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-02-12, 22:06
 2. Knight Online Savaşlar Hakkındaki Tüm Bilgiler
  By By_Uslanmaz in forum Knight Online Genel
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-11-11, 18:49
 3. Atamızın Katıldığı Savaşlar
  By #Braynds in forum Ulu Önderimiz Atatürk
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05-05-11, 11:50
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-04-09, 16:52

Bu Konudaki Etiketler

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2015 /
özel okul